TSU Homecoming

Age Group Results

October 20, 2012


Results By:Race Day Event Services Race Day Event Services


Men: 0-10 11-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99
Women: 0-10 11-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99

5K

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KAYLIANA CASTILLO STEPHENVILLE TX 247 12 7 21:29.2 6:56/M
2 SHAY CAVENDER 123 99 9 22:06.7 7:08/M
3 RILEY JAMES BROOKESMITH TX 154 15 11 22:34.1 7:17/M
Top

Elementary

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MADISON PEPPER 244 10 46 26:30.4 8:33/M
2 VICTORIA LOPEZ 261 10 53 27:17.0 8:48/M
3 ALIZE' LOPEZ COMANCHE TX 260 9 112 37:02.9 11:57/M
4 SARAH KEELING RISING STAR TX 158 10 123 39:09.6 12:38/M
Top

Jr High

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KAYLIANA CASTILLO STEPHENVILLE TX 247 12 7 21:29.2 6:56/M
2 AUDREY MONTGOMERY COMANCHE TX 248 13 15 23:06.6 7:27/M
3 ZOEY GILBERT 138 12 49 26:42.9 8:37/M
Top

Female 15 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RILEY JAMES BROOKESMITH TX 154 15 11 22:34.1 7:17/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BETHANY NELSON TOLAR TX 245 21 23 23:38.6 7:37/M
2 LAURA CLENDENNEN STEPHENVILLE TX 125 25 26 24:05.0 7:46/M
3 BRIANA LAMB 162 24 35 25:11.6 8:07/M
4 KERI STUMP 332 23 40 25:55.1 8:22/M
5 JORDAN HEINTCELMAN 147 22 58 27:47.1 8:58/M
6 LISA CUNNINGHAM STEPHENVILLE TX 238 23 61 27:55.1 9:00/M
7 MEGHAN BROWN 115 24 73 28:52.5 9:19/M
8 NICOLE HENGST 149 21 79 29:11.2 9:25/M
9 COURTNEY HOLLAND STEPHENVILLE TX 239 22 80 29:14.3 9:26/M
10 KAYLYNNE PROCHASKA 184 27 82 29:25.9 9:29/M
11 MALINDA TURNER STEPHENVILLE TX 212 23 84 29:42.1 9:35/M
12 KATIE CAMPBELL 120 23 85 30:33.0 9:51/M
13 CASSIE NEEDHAM 177 24 95 32:24.1 10:27/M
14 ANISHA STARK 204 29 107 35:51.0 11:34/M
15 ERIN WARNER 215 25 116 38:02.3 12:16/M
16 CASEY LINDBLOOM 164 28 129 41:41.5 13:27/M
17 ASHLEY CAMBANIS 118 24 130 42:04.3 13:34/M
18 AMANDA HOLLAND 151 29 137 45:40.9 14:44/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AMY CREW STEPHENVILLE TX 129 38 12 22:41.6 7:19/M
2 AMY MAY 249 35 16 23:11.2 7:29/M
3 BENDA MAGANA 250 34 33 24:55.7 8:02/M
4 STEPHANIE SHIPMAN 196 31 48 26:37.3 8:35/M
5 MISTI TILL COMANCHE TX 207 36 60 27:50.4 8:59/M
6 CRYSTAL ROSE STEPHENVILLE TX 192 31 75 28:57.0 9:20/M
7 EMILY MCLEMORE 171 38 78 29:10.0 9:25/M
8 TERRI RHODES 190 35 93 31:53.3 10:17/M
9 ALIVIA HENDERSON 148 32 94 31:54.7 10:17/M
10 DEBBIE WHITES STEPHENVILLE TX 219 34 96 32:45.3 10:34/M
11 MYRA BENEDICT 110 33 97 33:16.8 10:44/M
12 HEATHER HANSARD 144 33 100 33:21.9 10:45/M
13 SUMMER LANGFORD STEPHENVILLE TX 255 32 103 35:05.3 11:19/M
14 TONYA DOBSON 131 39 113 37:19.2 12:02/M
15 AMBER PETERSON 182 32 114 37:34.2 12:07/M
16 ALISON BLACKMAN 113 37 115 37:56.4 12:14/M
17 CYNTHIA KEELING RISING STAR TX 157 36 124 39:10.7 12:38/M
18 LAURIE LIVELY 166 37 128 41:40.9 13:26/M
19 RENEE WARNER 216 37 133 42:37.7 13:45/M
20 KORI SIDES DE LEON TX 197 32 142 50:33.5 16:18/M
21 AMY WILSON 221 38 144 55:42.1 17:58/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 AMY REED 188 49 56 27:39.4 8:55/M
2 TAAH LOVEN 251 40 67 28:16.3 9:07/M
3 KENYA MITCHELL 173 47 69 28:33.5 9:13/M
4 CANDY HUDGPETH 153 47 70 28:39.9 9:15/M
5 FELECIA ONGLEY 179 40 89 30:58.4 9:59/M
6 SUSAN KEITH 160 48 91 31:03.7 10:01/M
7 ALAITHA SWAIN TOLAR TX 246 44 106 35:44.6 11:32/M
8 PAM WHAN 257 45 109 36:24.1 11:45/M
9 CYNTHIA CARTER 122 42 119 38:17.5 12:21/M
10 SHERI BEACHAM 107 49 120 38:39.4 12:28/M
11 CRISTINE RAGLAND 228 46 135 43:06.5 13:54/M
12 EVA GUINN 143 43 139 46:20.9 14:57/M
13 DEBBIE HATAWAY 145 49 140 48:27.0 15:38/M
14 PATTY WRIGHT 224 41 145 55:42.3 17:58/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 HELEN MABERY STEPHENVILLE TX 168 53 98 33:18.3 10:45/M
2 APRIL PROFFITT 256 51 104 35:19.6 11:24/M
3 VICKIE MCCOMBS DE LEON TX 169 58 121 38:39.5 12:28/M
4 PATTY SOPER-SHAW 203 53 136 44:04.3 14:13/M
5 MARTY BURNS 116 56 138 45:41.2 14:44/M
6 PAM GOLDEN-CLARK COMANCHE TX 139 51 143 50:38.0 16:20/M
Top

TSU Students

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SHAY CAVENDER 123 99 9 22:06.7 7:08/M
2 TRAEANN SCHLEMMER STEPHENVILLE TX 195 99 25 24:02.4 7:45/M
3 LILIANA EUTRACIO 226 99 27 24:16.4 7:50/M
4 SARA COBLENTZ 126 99 31 24:49.4 8:00/M
5 MATTIE PRUIETT 185 99 44 26:22.5 8:30/M
6 SHELBY SOMERS 202 99 47 26:32.6 8:34/M
7 MEGHAN GASKAMP 136 99 51 26:49.7 8:39/M
8 HALEY SKINNER 199 99 52 26:52.4 8:40/M
9 HANNAH COHEN 127 99 54 27:17.1 8:48/M
10 ANGELICA DE ANDA 130 99 57 27:40.6 8:55/M
11 KELSIE GRAY 140 99 64 28:03.0 9:03/M
12 KATHRYN JASPER STEPHENVILLE TX 155 99 65 28:04.7 9:03/M
13 CASIE MORGAN 174 99 66 28:05.6 9:04/M
14 MANDI STOKES 205 99 68 28:28.4 9:11/M
15 ASHLEY WILLIAMS 236 99 72 28:47.8 9:17/M
16 RACHEL GRIDER STEPHENVILLE TX 142 99 74 28:56.8 9:20/M
17 WHITNEY MCCORKIE 170 99 76 29:09.4 9:24/M
18 KRYSTAL RAMOS 187 99 77 29:09.6 9:24/M
19 CRYSTAL GRIDER STEPHENVILLE TX 141 99 81 29:25.8 9:29/M
20 BRITTNEY ONGLEY 180 99 86 30:39.5 9:53/M
21 LACEY ROBERTSON 191 99 87 30:51.2 9:57/M
22 CATHERINE REID 189 99 90 30:59.7 10:00/M
23 JESSICA JOHNSON 233 99 99 33:21.8 10:45/M
24 KATE TULLEY 211 99 101 33:39.3 10:51/M
25 ALEX LAYTON 163 99 111 36:58.3 11:55/M
26 MEGHAN HATAWAY 146 99 117 38:05.5 12:17/M
27 HEATHER BEETS 109 99 132 42:08.1 13:35/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 *ALEJANDRO BENITES JR. 112 99 1 18:12.5 5:52/M
2 TIM WILLIAMS 253 17 2 18:48.7 6:04/M
3 BROOKS LEWIS BLUFFTON 237 19 3 18:55.2 6:06/M
Top

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JONATHAN COLLINS 259 9 43 26:13.2 8:27/M
2 LUKE WILSON COMANCHE TX 223 9 55 27:35.0 8:54/M
3 SAM BLACKMAN 114 9 105 35:34.1 11:28/M
4 HARRISON SIDES DE LEON TX 198 8 141 50:31.5 16:18/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRANDON DARK 230 13 6 21:08.6 6:49/M
2 JAMES KEELING RISING STAR TX 159 12 125 39:20.3 12:41/M
3 GEORGE CAMBANIS 119 14 131 42:04.5 13:34/M
Top

Male 15 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TIM WILLIAMS 253 17 2 18:48.7 6:04/M
2 MICHAEL RUIZ STEPHENVILLE TX 241 18 20 23:27.4 7:34/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BROOKS LEWIS BLUFFTON 237 19 3 18:55.2 6:06/M
2 BRADY TIMMONS 209 19 4 19:56.4 6:26/M
3 DUSTIN MINTER 254 20 8 21:51.4 7:03/M
4 CODY WARNER 214 27 10 22:12.3 7:10/M
5 TODD COLEY 128 25 39 25:53.9 8:21/M
6 JOSEPH LAMB FT WORTH TX 161 25 126 39:42.2 12:48/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 NATHAN WILSON STEPHENVILLE TX 243 30 22 23:30.9 7:35/M
2 WESLEY ROSE STEPHENVILLE TX 193 31 24 23:42.1 7:39/M
3 JOSH SMITH BROOKESMITH TX 200 33 28 24:26.9 7:53/M
4 WID KEELING RISING STAR TX 156 37 29 24:33.9 7:55/M
5 RUSSELL THOMPSON STEPHENVILLE TX 242 36 30 24:42.1 7:58/M
6 TOM QUARLES 186 36 42 26:08.6 8:26/M
7 GARRETT GEORGE 252 38 108 36:19.4 11:43/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CODY WATSON 217 40 17 23:15.6 7:30/M
2 DANIEL ONGLEY 178 44 19 23:24.4 7:33/M
3 KURT HENGST 150 49 34 25:02.4 8:05/M
4 FRANK SKIDMORE 263 41 50 26:47.1 8:38/M
5 GARRY ZUBUL 262 45 83 29:28.2 9:30/M
6 DOUG MCLEMORE 172 44 102 34:24.6 11:06/M
7 ROB COUTRE 258 49 110 36:24.6 11:45/M
8 CRAIG RAGLAND 229 48 122 38:52.7 12:32/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JAMES WOOD STEPHENVILLE TX 326 51 36 25:14.2 8:08/M
2 MARK LITTLETON STEPHENVILLE TX 165 58 41 25:59.2 8:23/M
3 BOB POWELL GORMAN TX 240 52 118 38:10.1 12:19/M
Top

Male 60 to 98

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 GLYNN WILSON 222 62 21 23:30.7 7:35/M
2 CHRISTOPHER TILL COMANCHE TX 208 60 59 27:50.3 8:59/M
3 BILL HANEY 264 71 92 31:18.2 10:06/M
4 TERRY TROUT 210 64 127 40:29.5 13:04/M
5 RICHARD PETRONIS 183 69 134 42:40.7 13:46/M
Top

TSU Students

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 *ALEJANDRO BENITES JR. 112 99 1 18:12.5 5:52/M
2 MARSHALL WHITE 225 99 5 20:25.0 6:35/M
3 TYLER MOON 231 99 13 22:49.1 7:22/M
4 JERROD SPILLERS 234 99 14 22:52.1 7:23/M
5 ADAM BENEDICT 111 99 18 23:20.6 7:32/M
6 TAYLOR HOLT 152 99 32 24:53.2 8:02/M
7 WARREN ETHRIDGE EARLY TX 133 99 37 25:22.1 8:11/M
8 TRAVIS SANDERS 194 99 38 25:46.6 8:19/M
9 RAUL CARRILLO 121 99 45 26:22.8 8:30/M
10 ISSAC WILCHER 220 99 62 27:56.3 9:01/M
11 TANNER SMITH 201 99 63 27:57.7 9:01/M
12 TRAVIS TEMPLE 227 99 71 28:42.7 9:15/M
13 AUSTIN FLORES 135 99 88 30:54.4 9:58/M