Skip to page content
Return to Top

Accolades

This is a list of the various awards and recognition that the Chapter and its members have received over the years.

R3 - Region 3
NCC - National Collegiate Conference
HM - Honourable Mention

Year Type Place Name Contest
2004 NCC 3rd Robert Fulcher Systems Analysis
2005 R3 HM James Carmichael Network Design
2006 R3 3rd Leonard Folseen Office Solutions
2006 R3 2nd Ankit Garg Database Design
2006 R3 2nd Mike Bandy PC Troubleshooting
2006 R3 2nd Niel Knautn Java Development
2006 R3 2nd Ankit Garg Java Development
2006 R3 2nd Nipun Maini Database Design
2007 NCC HM Devin Fowler Network Design
2007 NCC HM Mike Bandy Network Design
2007 NCC HM Leonard Folseen Office Solutions
2007 NCC HM Devon Chase Office Solutions
2007 R3 HM Leonard Folseen Office Solutions
2007 R3 2nd Jimmy Albus Application Development
2007 R3 2nd Sergio Maqueda Network Design
2007 R3 2nd Jeremy Mc Inroe Network Design
2007 R3 HM Devon Chase Office Solutions
2008 R3 1st Andrew Kolemba Mobile Application
2008 R3 2nd William Little Network Design
2008 R3 2nd Blake Dugger Network Design
2008 R3 3rd Devon Chase Office Solutions
2008 R3 1st Mathew Mills Network Design
2008 R3 1st Brent Davis Network Design
2008 R3 2nd Mathew Mills PC Troubleshooting
2008 R3 2nd Brent Davis PC Troubleshooting
2008 R3 3rd Sandeep Kataria Network Design
2009 NCC HM Jean- Claude Mande Application Development
2009 NCC HM John Reeves Network Design
2009 NCC HM Justin Pack Network Design
2009 R3 3rd John Reeves Network Design
2009 R3 3rd Justin Pack Network Design
2009 R3 HM Justin Pitman Network Design
2009 R3 3rd John Reeves Application Development
2009 R3 HM Mike Bandy Network Design
2009 R3 3rd John Reeves Network Design
2010 NCC HM Glenn Mueller PC Troubleshooting
2010 NCC HM Keith Huston Network Design
2010 NCC HM Mike Bandy Network Design
2010 R3 1st Andrew Kolemba Mobile Application
2010 R3 1st Andrew Kolemba Security Assessment
2010 R3 1st Greg Donham Security Assessment
2011 R3 3rd Greg Donham Network Design
2011 R3 3rd Jonathon Crow Network Design
2011 R3 1st Andrew Kolemba Security Assessment
2011 R3 1st Greg Donham Security Assessment
2012 R3 3rd Cheyenne McCoy Mobile Application
2012 R3 3rd Hayley Biesenbach Mobile Application